Cilt Kuruluğunun Nedenleri?

Çevresel Faktorler

Güneş ışığının olumsuz etkileri

Işık ve sıcaklık kaynaklarına, dolayısıyla UV ve kızılötesi ışınlara uzun süre ve direkt olarak maruz kalmak cilt kuruluğuna neden olabilir. Özellikle güneş ışınlarının uzun süreli ve etkili bir şekilde kendini gösterdiği bölgelerde yaşıyorsanız, cildiniz tehlikede olabilir. 

Soğuk ve sıcak

Çok sıcak kadar çok soğuk da cildinizde kurutucu etki yapar. Ayrıca ani ısı değişikliklerinden de kaçınmak gerekir. Soğuk etkisiyle cilt yüzeyindeki nem kolaylıkla yok olur. Eğer aşırı rüzgarda ilave olursa kuruluk tablosu çok daha rahatsız edici hale gelebilir. Ayrıca klimalı ortamlar havadaki nemin azalmasına dolayısıyla cildinizin nem durumunun azalmasına ve cilt kuruluğuna neden olabilirler. Bu nedenle klimalı ortamlardan olabildiğince uzak durulmalıdır. 

İlaçlar

Kullandığınız bazı ilaçlar cildin nem kaybının artmasına ve ciltte kurumaya neden olabilirler. Örneğin akne tedavisi için kullanılan bazı ilaçlar (isotretinoin vb), diüretikler, kozmetik amaçlı kullanılan cildinizde soyulma oluşturan maddeler ya da merhem, krem losyon gibi ilaç veya kozmetik ürünlerin içerisinde bulunan bazı koruyucu maddeler ile parfümler cildinizi hassaslaştırabilir ve kurutabilir.